Stříbrná medaile Olympijské hry v Paříži 2024

Červenec 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Olympijské hry v Paříži 2024
Stříbrná medaile Olympijské hry v Paříži 2024

Popis produktu

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude známa po vydání medaile.

Letní hry se v roce 2024 odehrály ve Francii. Jako památka na velkolepou sportovní událost, kterou hostila Paříž, vznikly tradiční stříbrné medaile České mincovny.

Paříž se po Londýnu zapsala do dějin jako teprve druhá metropole, kde se letní hry konaly potřetí. Sportovní svátek se zde odehrál v letech 1900 a 1924, a do hlavního města Francie se tudíž vrátil přesně po 100 letech. Od té doby se leccos změnilo. Pořadatelé dokázali, že i mezinárodní akci obřích proporcí lze organizovat citlivě a zodpovědně – v duchu hodnot 21. století. Sociální, hospodářská a environmentální udržitelnost hrála v Paříži stejnou roli jako výkony sportovců. Aby byla uhlíková stopa her co nejmenší, Francie se vzdala budování nových megalomanských staveb a všechna zařízení byla zásobována stoprocentně obnovitelnou elektrickou energií. Diváci se mezi sportovišti přesouvali pěšky či s pomocí veřejné dopravy. Událost šla příkladem i ve společenské rovině – bylo to poprvé, co byly hry genderově vyrovnané. Pochopitelně se nezapomnělo ani na samotné sportovní zápolení! Sportovci z celého světa mohli získat medaile ve 32 sportech ve 329 disciplínách. Počínaje předcházejícími hrami v Tokiu mají organizátoři právo navrhnout do programu sporty, které jsou v dané zemi populární, a ve Francii se tak vůbec poprvé objevil breakdance – čili tanec s akrobatickými prvky.

Na averzní straně stříbrné ražby, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, najdete vyobrazení francouzského národního stadionu Stade de France, který se nachází v pařížské aglomeraci ve městě Saint-Denis. Reverzní strana je pak věnována ikonické Eiffelově věži, české vlajce a českému lvu.

Emisní náklad čítá pouhých 500 kusů.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 16 g

Emise: červenec 2024


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.290 Kč
(0 ks skladem)