Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku

Květen 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku
Stříbrná medaile Pověsti českých hradů - Bílá paní na Rožmberku

Pověsti českých hradů

První medaile do série. Náklad pouze 500 kusů.

Mýty, záhady a pohádky – to všechno nabízí nový cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů. První pamětní medaile z ryzího stříbra připomíná pověst o Bílé paní na Rožmberku.

Bílá paní je éterická žena, která se po staletí zjevuje na rožmberských hradech, kde zvěstuje šťastné či tragické události. Podle pověsti jde o duši nešťastné šlechtičny, která nenašla klid ani po smrti… Perchta z Rožmberka byla veselou a spokojenou dívkou, dokud ji otec neprovdal za Jana z Lichtenštejna. Urozený manžel se záhy ukázal jako hrubián a tyran, jehož nepřátelství ještě znásobila skutečnost, že Perchtin otec nezaplatil smluvené věno. Pro Perchtu začalo peklo na zemi. Žila v nedůstojných podmínkách v malé síni na mikulovském hradě – bez otopu, bez peřin, bez prostředků a bez zastání. Tchýně a švagrové na ni byly stejně zlé jako sám Lichtenštejn. Možná ještě horší. Nebohou dívku pomlouvaly u manžela a ukládaly jí hrubé práce. Přestože opakovaně prosila o záchranu, Perchta se nedočkala pomoci ani od svého vlastního otce a bratra. Nic naplat – středověká společnost neumožňovala, aby žena opustila muže, byť se k ní choval nelidsky. Předlouhé utrpení skončilo, až když Lichtenštejn vydechl naposledy. Před smrtí stihl Perchtu požádat o odpuštění, ale ta odmítla, a tak ji proklel. Přestože se ztrápená žena vrátila k Rožmberkům, její klid neměl dlouhého trvání. Zanedlouho zemřela, ale její duše neodešla na věčnost. Zůstala na světě jako přízračné zjevení, dokud ji někdo nevysvobodí…

Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá Bílou paní, která bloudí hradními chodbami. Reverzní straně pak vévodí pohled na hrad Rožmberk doplněný rožmberským erbem.

Sběratelská série představí ještě dalších pět hradních příběhů…Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.190 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2024_Ag_medaile_Bila_pani_z_Rozmberka_proof_etue_1
2024_Ag_medaile_Bila_pani_z_Rozmberka_proof_etue_2