Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Přerov

Květen 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Přerov
Stříbrná půlkilová medaile Statutární město Přerov

Statutární města

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude známa po vydání medaile.

Devatenáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, je Přerov.

Historie Přerova sahá až na samý počátek dějin lidstva. Důkazem osídlení oblasti, která leží v srdci Moravy na březích řeky Bečvy, jsou významné archeologické nálezy z časů lovců mamutů. V pozdějších dobách oblastí procházely obchodní stezky a v časech Velké Moravy zde vyrostlo hradiště. První písemná zmínka o Přerovu jako městě pak pochází z roku 1141. Jeho rozvoj v následujících staletích byl úzce spjat se šlechtickým rodem Žerotínů, v čele s Karlem starším ze Žerotína, a s působením Jednoty bratrské. Klíčovou osobností této evangelické církve byl přerovský rodák, literát, vzdělanec a humanista Jan Blahoslav, jehož vrcholným dílem byl překlad Nového zákona do češtiny. V Přerově působil i Blahoslavův pokračovatel – samotný Učitel národů Jan Amos Komenský, který zde vystudoval bratrskou školu a posléze vyučoval. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce a poté v éře budování socialismu, kdy došlo k rozmachu potravinářského, chemického a strojírenského průmyslu. Od roku 2006 je Přerov statutárním městem, které je důležitou dopravní křižovatkou a klíčovým hospodářským centrem Olomouckého kraje.

Averzní straně medaile, která je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí přerovský kostel svatého Vavřince – původně gotický, později barokně přestavěný. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.Autor: Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, hmotnost: 500 g

Emise: květen 2024


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(48 ks)
25.950 Kč
(0 ks skladem)