Stříbrná kilová medaile Statutární město Přerov

Květen 2024 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná kilová medaile Statutární město Přerov
Stříbrná kilová medaile Statutární město Přerov

Statutární města

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude známa po vydání medaile.

Devatenáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Přerov.

Přerov se rozkládá na obou březích řeky Bečvy a jeho výhodnou polohu si uvědomovali už pravěcí lidé, kteří zde měli své sídliště a kteří zde tisíce let před naším letopočtem lovili mamuty. V časech Velké Moravy zde vyrostlo hradiště a z roku 1141 pak pochází listina olomouckého biskupa, která řadí přerovský hradní kostel mezi nejdůležitější svatostánky na Moravě. Tento dokument představuje první písemný doklad o Přerovu coby městě. O rozvoj oblasti se v pozdějších staletích zasloužil rod Žerotínů, přičemž Karel starší ze Žerotína – významný politik a moravský patriot – učinil z Přerova své sídlo. Dějiny Přerova jsou neodmyslitelně spjaty také s Jednotou bratrskou a jejími nejslavnějšími představiteli – Janem Blahoslavem, který se zde narodil, a Janem Amosem Komenským, který zde studoval a učil. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce a poté v éře budování socialismu, kdy došlo k rozmachu potravinářského, chemického a strojírenského průmyslu. V roce 2006 se Přerov, který je důležitou dopravní křižovatkou a klíčovým hospodářským centrem Olomouckého kraje, stal statutárním městem.

Medailérka Štěpánka Doležalová umístila na averzní stranu medaile přerovský kostel svatého Vavřince – původně gotický, později barokně přestavěný. Kompozici averzu dotváří propracovaný letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.Autor: Štěpánka Doležalová/Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, hmotnost: 1000 g (1 Kg)

Emise: květen 2024


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(24 ks)
44.950 Kč
(0 ks skladem)