Stříbrná mince Pravěký svět - Brachiosaurus

Duben 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Pravěký svět - Brachiosaurus
Stříbrná mince Pravěký svět - Brachiosaurus

Pravěký svět

Devátým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je brachiosaurus.

Brachiosaurus patřil k největším sauropodním dinosaurům a zároveň k největším suchozemským živočichům všech dob. Jeho 26 metrů dlouhé a 13 metrů vysoké tělo bylo stavěno vertikálně a mohlo vážit přes 50 tun. Denně spořádal na 400 kilogramů rostlinné potravy, přičemž se krmil ve výškách okolo 9 metrů. Na listí z vrcholků stromů dosáhl díky dlouhým předním nohám a dlouhému krku tvořenému 14 odlehčenými obratli podpořenými silnými provazci svalů a šlach. Jeho mozek byl v poměru ke zbytku těla velmi malý. Okysličenou krví ho zásobovalo 400 kilogramů těžké srdce.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení brachiosaura v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. Ražený reliéf předkládá dalšího dinosaura a vybuchující sopku. Kompozici reverzu uzavírá opis BRACHIOSAURUS. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak nese zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.

 Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.990 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2024_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Brachiosaurus_proof_etue_1
2024_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Brachiosaurus_proof_etue_2
2024_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Brachiosaurus_proof_etue_3