Stříbrná mince Cesta kolem světa - Praha

Duben 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Cesta kolem světa - Praha
Stříbrná mince Cesta kolem světa - Praha

Cesta kolem světa

Cyklus stříbrných mincí České mincovny s názvem Cesta kolem světa je průvodcem po nejnavštěvovanějších metropolích planety. Putování začíná doma – v České republice, jejímž hlavním městem je Praha.

VYREZEROVÁNO - náklad bude 300 kusů mincí v Proof kvalitě.

Praha je po jedenáct století politickým, kulturním a hospodářským centrem střední Evropy. Byla založena v románské éře a vzkvétala v časech gotiky, renesance i baroka. Stala se hlavním městem českého knížectví, království i sídlem císařů Svaté říše římské a hrála klíčovou roli v protestantské reformaci, třicetileté válce i bouřlivých událostech 20. století. Během procházky Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany totiž nebývaly jen názvy pro jednotlivé části Prahy – jednalo se o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až roku 1784. Není divu, že stověžatá matka měst, která dýchá dějinami, patří k nejnavštěvovanějším metropolím Evropy. Každoročně láká miliony turistů, kteří vyhledávají nejen historické památky, ale také bohatou kulturu, uvolněnou zábavu, romantická zákoutí, lahodnou kuchyni či skvělé pivo…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., dominuje propracovaná koláž pražských památek. Najdete v ní Karlův most se Staroměstskou mosteckou věží a sochou svatého Jana Křtitele, kostel sv. Mikuláše, katedrálu svatého Víta a astronomický ciferník Staroměstského orloje, který je pozlacený. Averzní strana, která je společná celému cyklu cestovatelských mincí, pak předkládá vlajky a pamětihodnosti světových metropolí, jakými jsou Praha, Londýn, Hongkong, Sydney, Rio de Janeiro a New York. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.

Hmotnost mincí ze série Cesta kolem světa čítá tři trojské unce – vůbec poprvé v historii České mincovny. Součástí balení je obrázková brožura.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 93.3 g (5 Oz), nominál: 5 NZD

Emise: duben 2024


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká