Stříbrná medaile Kominík pro štěstí

Březen 2024 - Dárkové medaile - Stříbrná medaile Kominík pro štěstí
Stříbrná medaile Kominík pro štěstí

Potkat kominíka, který by nám přinesl štěstí, je dnes stále těžší. Se stříbrnou medailí České mincovny však budete mít jeho kouzlo stále při sobě.

Když proti nám na ulici jde člověk celý v černém, s bílou čapkou a s tváří umazanou od sazí, štěstí máme na dosah ruky. Stačí, abychom se ho dotkli, nebo – pokud se stydíme – se v jeho blízkosti alespoň chytili za knoflík… Jak vůbec pověra, že kominíci nosí štěstí, vznikla? Naši předkové dobře věděli, že kamna dobře topí jen tehdy, když je komín čistý – nejenže je pak doma teplo a lépe se vaří, ale hlavně nehrozí otrava kouřem či požár. Není proto divu, že ten, kdo komín vyčistil, přinesl do domácnosti štěstí… Existuje však i celá řada pohádkovějších vysvětlení. Jedna pověst vypráví o kominíkovi, který pracoval v Schönbrunnu. Komíny na vídeňském zámku byly tak velké, že se do nich vešel celý člověk. Když jimi kominík prolézal, náhodou zaslechl zrádce, kteří kuli pikle proti císaři. Naštěstí se mu podařilo nepozorovaně vytratit, varovat mocnáře, a zachránit tak jeho rodinu i celou monarchii. Jiný příběh pak vypráví o kominíkovi, který ztratil knoflík. Na pomoc mu přišla žena, která místo toho našla měšec plný zlatých mincí.

Medailérka Eva Prousková, DiS., věnovala averzní stranu medaile malému kominíčkovi, který má u sebe všechno potřebné, aby mohl vyčistit komín. Písmena O ve veselém nápisu KOMINÍK PRO ŠTĚSTÍ mají podobu knoflíků. Reverzní strana pak předkládá poctivá kachlová kamna, pod kterými si hoví kočka.

V naší nabídce najdete také kominický talisman pro štěstí, na který vyryjeme text dle vašeho přání.Autor: Eva Prousková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2024_Ag_medaile_kominik_pro_stesti_proof_etue_1
2024_Ag_medaile_kominik_pro_stesti_proof_etue_2