Stříbrná mince Crystal Coin - Motýl 2024

Březen 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Crystal Coin - Motýl 2024
Stříbrná mince Crystal Coin - Motýl 2024

Crystal Coin

Unikátní stříbrné mince s broušeným českým křišťálem „Crystal Coin“ jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – mincovnictví České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. Oblíbený motiv motýla se na nich objevuje již potřetí, opět s novým designem.

Říká se, že štěstí je jako motýl – když se ho snažíme dohonit, nikdy ho nechytíme, ale když se v klidu zastavíme, může se posadit přímo na nás. Křehkého tvora s pestrobarevnými křídly a ladným letem si spojujeme s bezstarostností, radostí a svobodou, ale také proměnou a znovuzrozením. Housenka motýla se zakuklí, aby se pak v nové formě a beze strachu vydala objevovat svět, a motiv motýla je proto silným symbolem především pro každého, na koho čeká nějaká životní změna.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá motýla, jehož křídla jsou kombinací raženého reliéfu a českého křišťálu. Součástí propracované mozaiky jsou česko-‍anglické nápisy – NADĚJE, HOPE, VOLNOST, FREEDOM, SNY, DREAMS, ZMĚNA, CHANGE, RADOST, JOY. Motýla najdete i na averzní straně mince, kde je součástí rozkvetlé zahrady. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2024.

Mince představuje originální dárek pro každou příležitost. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
2.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_motyl_proof_etue_1
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_motyl_proof_etue_2
2024_2_NZD_Ag_Crystal_coin_motyl_proof_etue_3