Stříbrná mince Obrněná technika - M26 Pershing

Únor 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Obrněná technika - M26 Pershing
Stříbrná mince Obrněná technika - M26 Pershing

Obrněná technika 2024

Na deváté stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje americký tank M26 Pershing, který sloužil za druhé světové války.

Když se Spojené státy americké zapojily do druhé světové války, generalita preferovala vysoce mobilní obrněné síly, které byly schopné uskutečňovat rychlé obchvaty a pronikat do nepřátelského týlu. Jejich páteř tvořily střední tanky M4 Sherman. Byly spolehlivé, jejich údržba byla snadná a továrny chrlily tisíce kusů měsíčně. Zpočátku držely krok s německými protějšky, ale záhy narazily na tuhý odpor v podobě pokrokových typů Tiger a Panther. Rostoucí ztráty techniky ukázaly, že americká armáda zoufale potřebuje těžký tank. Znovu se proto rozjel kdysi pozastavený vývoj a první kusy byly vyrobeny do konce roku 1944. Tehdy Spojenci zažívali krušné časy v Ardenách, kde nacisté podnikli mohutnou protiofenzivu, a nové obrněnce potřebovali jako sůl. Mohutně vyzbrojené a silně pancéřované americké stroje M26 Pershing dorazily na bojiště počátkem roku 1945. Oproti Tigerům byly lehčí a kompaktnější, ale stejně odolné, za což vděčily balistickému tvarování pancíře. Jejich kanon ráže 90 mm patřil mezi nejúčinnější protitankové zbraně na západní frontě. Efektivnost výzbroje ještě zvyšoval sofistikovaný systém zaměřování s rychlým otáčením věže a stabilizátorem kanonu, díky kterému mohli američtí tankisté pálit i bez zastavení. Navzdory kvalitám Pershingy do bojů druhé světové války příliš nezasáhly. Přišly totiž příliš pozdě. Udaly však směr budoucího vývoje. Z důvodu nízké hmotnosti byly překlasifikovány na střední tanky a nakonec zazářily v korejské válce.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M26 PERSHING a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2024.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(4 ks skladem)
Další obrázky
2024_1_NZD_Ag_Obrnena_technika_M26_Pershing_proof_obal_1
2024_1_NZD_Ag_Obrnena_technika_M26_Pershing_proof_obal_2
2024_1_NZD_Ag_Obrnena_technika_M26_Pershing_proof_obal_3