Tolar k narození dítěte Čáp 2024

Leden 2024 - Dárkové medaile - Tolar k narození dítěte Čáp 2024
Tolar k narození dítěte Čáp 2024

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ se v českých zemích rozmohla v éře renesance, po vzniku Československa začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a dnes na ně navazuje Česká mincovna. Například tímto stříbrným tolarem s motivem čápa.

V dávných dobách byli čápi předmětem uctívání po celém světě. Ve starém Egyptě vznešení opeřenci symbolizovali zbožnost a spravedlnost, v Číně nesmrtelnost a v Evropě přinášeli nový život. Germánští pohané věřili, že v bažinách nežijí jen žáby, které jsou oblíbenou čapí pochoutkou, ale také duše nenarozených dětí. Čápi tyto duše lovili a vkládali do těl budoucích matek. Svatby se tehdy konaly při oslavě letního slunovratu na konci června, a když se pak na jaře čápi vraceli domů z teplých krajin, mnoho novomanželek mělo před porodem. Představě toho, že děti nosí čáp, napomáhala i skutečnost, že je sám starostlivým rodičem, který oddaně pečuje o své potomky. Pověra přežila až do moderních časů a po stovky let pomáhala rodičům vyhýbat se choulostivé konverzaci se staršími sourozenci novorozených dětí. Kde se miminko vzalo? Přinesl ho čáp! Proč maminka leží v posteli? Klovl ji čáp! Děti takové vysvětlení rády přijaly…

Čápovi, který v zobáku nese uzlíček, věnovala medailérka Lenka Nebeská, DiS., reverzní stranu stříbrného tolaru. Averzní strana pak předkládá miminko, které spí v šátku.

Nepřehlédněte ani další varianty penízku k narození dítěte – v naší nabídce na rok 2024 najdete dva různé drahé kovy, dva různé výtvarné motivy i speciální varianty, na které lze vyrýt věnování.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.790 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_cap_proof_etue_1
2024_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_cap_proof_etue_2
2024_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_cap_proof_etue_3