Tolar k narození dítěte 2024

Leden 2024 - Dárkové medaile - Tolar k narození dítěte 2024
Tolar k narození dítěte 2024

Peníz pro štěstí věnovali novorozeňatům již naši předkové. Talisman v podobě mince z drahého kovu dostávalo děťátko v rodinách bohatých šlechticů i chudých rolníků zpravidla od kmotra či kmotry. Minci vkládali do kolébky, a tak vznikly slovní obraty „do vínku“ (neboli do zavinovačky) a „do peřinky“, které se v souvislosti s dárkem pro miminko používají dodnes. Móda „vínkových mincí“ se v českých zemích rozmohla v éře renesance, po vzniku Československa začal stát vydávat tzv. Svatováclavské dukáty, které si lidé pro tento účel rychle oblíbili, a dnes na ně navazuje Česká mincovna. Například tímto stříbrným tolarem s motivem miminka v pokojíčku.

Oslava příchodu nového života na svět má v různých zemích různou podobu. Američané slaví předem – párty se koná tři týdny před porodem a je spojená s bohatou nadílkou užitečných dárků, které přijdou vhod po narození. V Německu naopak věří, že věnování dárků nebo pořádání oslav ještě před narozením miminka přináší smůlu. Rusové si, podobně jako Američané, potrpí na praktičnost a gratulanti se miminku nezřídka postarají o kompletní výbavičku. Mexičané nosí do rodin, kam se narodil chlapeček, doutníky a v opačném případě mívá dárek podobu čokolády. Na speciální sladké dárky si potrpí také v Nizozemsku, Belgii nebo Iránu. A Češi? Ti začali znovu objevovat kouzlo penízku z drahého kovu vloženého do kolébky. Většina maminek se ale bez ohledu na národnost určitě shodne na tom, že pořádání oslav je to poslední, na co mají před porodem a po návratu z porodnice sílu. Naopak tatínkovské zapití potomka nesmí chybět téměř v žádné kultuře…

Medailér Petr Patka, DiS., věnoval averzní stranu stříbrného tolaru roztomilému miminku, které si hraje s kostkami. Hra ho natolik unavila, že na reverzní straně už spokojeně spí.

Nepřehlédněte ani další varianty penízku k narození dítěte – v naší nabídce na rok 2024 najdete dva různé drahé kovy, dva různé výtvarné motivy i speciální varianty, na které lze vyrýt věnování.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.790 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2024_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_proof_etue_1
2024_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_proof_etue_2