Stříbrná mince Rok draka

Leden 2024 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Rok draka
Stříbrná mince Rok draka

Východní zvěrokruh, který je známý také jako čínský, obsahuje dvanáct znamení – dvanáct zvířat, která představují dvanáct temperamentů s pozitivními i negativními rysy. Na rozdíl od klasického horoskopu, na který jsme zvyklí v Evropě, patří každému z těchto znamení celý jeden rok, a jakmile se všechna zvířata vystřídají, dvanáctiletý cyklus začíná nanovo. Rok 2024 je zasvěcen drakovi, který se představuje na pozlacené stříbrné minci České mincovny.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je pouze orientační a bude známa po vydání mince.

Stará čínská legenda vypráví o Nefritovém císaři, který vládl nebesům a hledal někoho, kdo by střežil jeho palác. O přízeň panovníka se ucházelo dvanáct zvířat – krysa, buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase. O jejich postavení v paláci měl rozhodnout velký závod. Císař předpokládal, že zvítězí drak, protože jako jediný dokázal létat. Jaké bylo jeho překvapení, když favorit skončil až na pátém místě. Byl totiž dobrosrdečný a po cestě se zastavil, aby pomohl vesničanům v nouzi. Nakonec do cíle popostrčil i jednoho ze svých rivalů – zajíce, který uvízl uprostřed řeky… Lidé, kteří se narodí pod vlivem draka, se stávají přirozenými vůdci – mocnými, vlivnými a energickými. Rychle se rozhodují a neváhají překonávat překážky, aby dosáhli vytčeného cíle. Zároveň však mívají sklon k egoismu. Rádi oslňují a vystavují na odiv svou vznešenost.

Medailérka Petra Brodská, DiS., věnovala reverzní stranu mince tradičnímu vyobrazení asijského draka, které doplnila příslušným čínským symbolem a anglickým opisem YEAR OF THE DRAGON (rok draka). Do dekoru, který obklopuje bájného tvora, zakomponovala letopočty 20. a 21. století, na které připadá rok draka. Propracovaný ozdobný reliéf, ve kterém nechybí další dva draci, najdete i na averzní straně. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, nesou na averzu ještě jeho státní znak, letopočet emise 2024 a nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST).

Draci v lidské podobě bývají nároční, a tak není snadné je uspokojit. S originálním dárkem v podobě stříbrné mince se vám to ale jistě podaří.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 WST

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2024_2_WST_Ag_Rok_Draka_proof_etue_1
2024_2_WST_Ag_Rok_Draka_proof_etue_2