Medaile k 55. výročí upálení Jana Palacha fascinuje svým příběhem. Po dlouhá léta neměl o její existenci (respektive o existenci jejího sádrového modelu) takřka nikdo ponětí. Jiří Harcuba totiž z obav před návštěvou StB (státní bezpečnost – politická policie) stoupající po schodišti k jeho ateliéru na VŠUP odhodil model do odpadní šachty. Aby zmizel… Střepy však objevili jeho dva tehdejší studenti, slepili je a schovali v naději na svobodnější časy. V roce 2013 pak model věnovali své alma mater, aby mohla být vystavena.
Trvalo však dalších 11 let, než mohla medaile díky ČESKÝM DUKÁTŮM a důvěře, kterou jim dali dědicové mistrových práv, vzniknout v kovu. Plaketa, která je také známá pod názvem Plameny, je v kontextu díla Jiřího Harcuby poměrně výjimečná. Je jí do značné míry cizí autorova oceňovaná „lehkost estetické elegance“. Je bojovnější, syrovější. Režimem dušený vztek jako by tvůrce přiměl k nijak neuhlazovanému výkřiku bolesti a vzdoru.
Na averzu jsou dominantním prvkem plameny, v nichž jsou citlivě zakomponovány další symbolické motivy: fragment trnové koruny odkazující i k symbolice kříže, kapky, které evokují jak slzy, tak mučednickou krev… Vyznění podtrhuje nápis JAN PALACH 1969. Reverz je pojat typograficky. Najdeme na něm text básně Jana Zajíce, který se upálil záhy po Janu Palachovi.
ak. sochař Jiří Harcuba
Triga - K, Vydal: České dukáty s.r.o.