Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Ďáblický hřbitov

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Ďáblický hřbitov
Platinová uncová mince Kubismus v české architektuře - Ďáblický hřbitov

Druhá platinová mince České mincovny ze čtyřdílného cyklu s názvem Kubismus v české architektuře připomíná Ďáblický hřbitov.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Cena bude známa po vydání mince - současná je pouze orientační !

Ďáblický hřbitov,
vybudovaný v letech 1912 až 1914 podle projektu architekta Vlastislava Hofmana, aby odlehčil dalším pražským pohřebištím, je jediným kubistickým hřbitovem na celém světě. Z původního velkorysého konceptu se podařilo realizovat jenom vybrané prvky – zejména ohradní zdi, trojdílnou vstupní bránu a dva symetrické polygonální pavilony s mnohostěnnými okny, seříznutými pylony a působivými stupňovitými střechami, které jsou zakončené lucernami. Návrh velké umrlčí komory, která by evokovala gotickou kapli, bohužel zůstal jen na papíře.

Mince je dílem medailérů MgA. Josefa Oplištila a MgA. Petry Čánské. Reverzní straně vévodí vstupní brána se dvěma pavilony, za kterou se rozprostírá hřbitov zakončený zdí. Do leštěné plochy, která evokuje kříž, jsou zakomponovány nápisy VLASTISLAV HOFMAN – ĎÁBLICKÝ HŘBITOV. To vše je orámováno kubistickými ornamenty. Kubistické prvky předkládá také averzní strana mince, která je společná celé sérii. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2021.

Na platinových mincích České mincovny, jejichž součástí je speciální certifikát pravosti, se objeví ještě další tři pražské kubistické pamětihodnosti – Dům U Černé Matky Boží, Kovařovicova vila a Kubistická lampa.Autor: MgA. Josef Oplištil/ MgA. Petra Čánská
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Emise: únor 2022


Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(0 ks skladem)