Stříbrná mince Crystal Coin - Happy Diwali

Říjen 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná mince Crystal Coin - Happy Diwali
Stříbrná mince Crystal Coin - Happy Diwali

Crystal Coin

Indie, Fidži, Guyana, Malajsie, Mauricius, Myanmar, Nepál, Pákistán, Singapur, Srí Lanka, Surinam, Trinidad a Tobago – tam všude se slaví exotický svátek známý jako Díválí. Pokud chcete někomu popřát šťastný festival světel, stříbrná mince České mincovny z řady Crystal Coin je tou správnou volbou.

Dodání je cca do 10 prac. dnů od objednání.

Na přelomu října a listopadu – v průběhu pěti dnů, jejichž datum se každoročně mění – ulice v asijských zemích nabízejí dechberoucí podívanou plnou záře a ohňostrojů. Živo je také v domácnostech, kde se uklízí a zdobí. Příbuzní a přátelé se navštěvují, modlí se a dopřávají si spoustu dobrého jídla. Společně doufají v nový začátek a věří, že jim laskavá bohyně Lakšmí přinese štěstí… Díválí je svátkem, který po celém světě slaví více než miliarda lidí – hinduistů, sikhů, džinistů a mnoha dalších. Podstatou těchto velkolepých oslav je světlo, jež symbolizuje vítězství nad duchovní temnotou. Toto světlo má tradičně podobu malých hliněných lampiček naplněných olejem a rozsvícených například u vchodu do domu. Takové lampičce se říká diya a slovo avali znamená v sanskrtu řada. Tak prastarý festival světel přišel ke svému jménu.

Reverzní strana mince, kterou zpracoval výtvarník Mohamed Raheel ve spolupráci s medailérem Petrem Patkou, DiS., předkládá sedící Lakšmí. Bohyně štěstí, hojnosti, bohatství, krásy a plodnosti je obklopena lotosy, přičemž do květů po obvodu mince jsou zasazeny broušené kameny z českého křišťálu. Posvátné rostliny najdete i na averzní straně. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Mince vychází v limitovaném nákladu 1000 kusů a představuje originální dárek. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Mohamed Raheel, Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, antracitová papírová etue


Proof
(1000 ks)
3.390 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Happy_Diwali_etue_1
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Happy_Diwali_etue_2
2023_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Happy_Diwali_etue_3