Majestátní dukát České republiky 2023

Září 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Majestátní dukát České republiky 2023
Majestátní dukát České republiky 2023

Vznešenost, velebnost a moc státu i jeho představitelů – to vše se skrývá pod slovem majestát. Majestát bývá vyjádřen řadou symbolů v podobě titulů, hodností, listin či odznaků a česká historie jich může nabídnout nepřeberné množství. Některé z nich předkládá již pátý Majestátní dukát České mincovny.

Dodání je do cca 14 - 21 dnů od objednání.

Po staletí byly české země hrdým královstvím, a přestože uplynulo více než 100 let od doby, kdy jsme si vybojovali republiku, na naši vzdálenou historii vzpomínáme s úctou. Nejvýznamnější památkou na staré časy jsou české korunovační klenoty – soubor královského jablka, královského žezla a Svatováclavské koruny, kterou nechal u příležitosti své korunovace českým králem zhotovit sám Karel IV. Přepychově zdobený klenot byl vyroben ze zlata a drahých kamenů, avšak jeho nejcennější částí byl trn z Kristovy trnové koruny, který zajišťoval, že český král byl symbolicky korunován stejnou korunou jako syn Boží. Jméno Svatováclavské koruny odkazovalo na přemyslovské tradice a tím pádem i na samotnou ideu českého státu. Koruna překvapivě nebyla osobním majetkem krále. Prostřednictvím svatého Václava, nebeského patrona, patřila celému národu a ztělesňovala jednotu všech zemí Koruny české. Díky těmto vznešeným myšlenkám se na rozdíl od řady dalších evropských korun neztratila ve víru dějin…

Trojici korunovačních klenotů najdete na averzní straně zlatého dukátu z dílny medailérky Ludmily Kracíkové, DiS. Korunu, jablko a žezlo doplňuje ještě chmelová ratolest. Reverzní straně pak vévodí heraldická zvířata – český lev, moravská orlice a slezská orlice – spolu s nápisem ČESKÁ REPUBLIKA.

Majestátní dukát představuje především atraktivní a hodnotný dárek pro významné příležitosti. Jeho nedílnou součástí je unikátní certifikát pravosti – nese plastický text doplněný ozdobným reliéfem a pokrývá ho vrstva ryzího zlata.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
9.790 Kč
(6 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_Majestatni_dukat_CR_proof_etue_1
2023_Au_Majestatni_dukat_CR_proof_etue_2
2023_Au_Majestatni_dukat_CR_proof_etue_3
2023_Au_Majestatni_dukat_CR_proof_etue_4
2023_Au_Majestatni_dukat_CR_proof_etue_5