Zlatá půluncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský

Mimořádná nabídka 2023 - Zlatá půluncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský
Zlatá půluncová medaile L&S Milan Lasica a Július Satinský

Milan Lasica a Július Satinský – to jsou dvě legendy slovenské kultury, které se objevují na společné pamětní medaili České mincovny vyražené z ryzího zlata.

Absurdní, dadaistický, ironický, nonsensový a plný jazykových hříček. Takový byl humor kultovní slovenské dvojice tvořené Milanem Lasicou a Júliem Satinským. Jejich doménou bylo divadlo, ale proslavila je televize – médium, které mělo za socialismu největší zásah. Zatímco Lasica představoval šarmantní a distingovanou personu, bodrý a lidový Satinský byl jeho protikladem. Jejich společná vystoupení, která v sobě kombinovala dialogy, scénky a hudbu, se vyznačovala nadhledem a schopností pojmenovat věci těmi správnými slovy. Ve vtipných debatách, které byly zdánlivě o ničem, se ukrývala společenská kritika – lidem pomáhala žít v nelehké normalizační době a stala se nezpochybnitelným důkazem toho, že ani totalitní režim nedokáže zastavit kreativitu, smích a přátelství…

Slovenský medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D. věnoval averzní stranu medaile Júliovi Satinskému, který cosi spiklenecky šeptá Milanu Lasicovi. Doplňkovým motivem, který najdete na averzní i reverzní straně medaile, jsou siluety hlav obou umělců propojené jedním společným kloboukem. Texty na medaili uvádějí jména LASICA & SATINSKÝ, ozdobné iniciály L&S a citát Milana Lasici „CESTU SME MALI SPOLOČNÚ, ALE NOHY MA BOLIA VLASTNÉ“.Autor: Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
42.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_1
2023_Au_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_2
2023_Au_medaile_Lasica_Satinsky_proof_etue_3