Stříbrná mince Obrněná technika - M3 Stuart

Říjen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Obrněná technika - M3 Stuart
Stříbrná mince Obrněná technika - M3 Stuart

Obrněná technika 2023

Na sedmé stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje americký tank M3 Stuart, který sloužil za druhé světové války.

Stroj s označením M3 Stuart byl prvním tankem americké výroby, který zasáhl do bojů druhé světové války. Jeho sériová výroba začala v březnu roku 1941, přičemž robustní konstrukce reflektovala válečné zkušenosti Evropanů z let 1939 a 1940. Křest ohněm Stuart prodělal v severní Africe, kde ho Britové nasadili proti obávaným jednotkám Erwina Rommela. Poté, co se do války aktivně zapojili i sami Američané, se lehký tank skvěle uplatnil zejména v Tichomoří, kde jeho malé rozměry představovaly podstatnou výhodu při bojích v náročném terénu džunglí. Pro tankové bitvy se Stuart příliš nehodil – namísto toho byl oblíbený u průzkumných jednotek. Přestože si tankisté často stěžovali na nedostatečně silný kanon, vysokou siluetu a ostré hrany, oceňovali značnou úroveň ochrany, spolehlivost, rychlost a pohyblivost, kterou jim Stuart poskytoval. S 13 859 vyrobenými kusy, které se dostaly i do Číny, SSSR a Jugoslávie, se tank M3 stal nejrozšířenějším lehkým obrněncem druhé světové války. Přestože byl průběžně modernizován, v roce 1943 byl označen za zastaralý. Vedle nástupce s označením M5, který byl vrcholem vývojové řady amerických lehkých tanků, začal být nahrazován víceúčelovým středním tankem M4 Sherman…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M3 Stuart a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

 Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_OT_M3_Stuart_proof_blistr_1
2023_1_NZD_Ag_OT_M3_Stuart_proof_blistr_2
2023_1_NZD_Ag_OT_M3_Stuart_proof_blistr_3
2023_1_NZD_Ag_OT_M3_Stuart_proof_blistr_4