Stříbrná mince Nikola Tesla - Niagárské vodopády

Červen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Nikola Tesla - Niagárské vodopády
Stříbrná mince Nikola Tesla - Niagárské vodopády

Nikola Tesla

Poslední stříbrná mince ze čtyřdílné minisérie věnované geniálnímu vynálezci Nikolu Teslovi připomíná zkrocení Niagarských vodopádů.

Ve „válce proudů“, která měla rozhodnout, čím bude poháněn svět, šlo o vědecké ideály, budoucnost lidstva i spoustu peněz. Thomas Edison, který propagoval stejnosměrný proud, i Nikola Tesla, který přišel s proudem střídavým, potřebovali pro své technologie získat politiky a širokou veřejnost. Příležitost zazářit, a to doslova, jim dala světová výstava v Chicagu. Akce konaná u příležitosti 400. výročí objevení Ameriky měla být přehlídkou americké výjimečnosti, a pořadatelé proto vypsali výběrové řízení na dodání velkolepého veřejného osvětlení. Jako efektivnější a levnější se nakonec ukázaly Teslovy technologie, které Chicagu nabídl průmyslník George Westinghouse. Město osvětlily desítky tisíc žárovek a miliony návštěvníků oněměly úžasem. Díky Teslovi mohli lidé pozorovat například první noční fotbalové utkání v dějinách. Světová výstava předčila všechna očekávání a střídavý proud si získal mnoho příznivců. Jedním z nich byl i dosavadní skeptik Lord Kelvin, který rozhodoval, kdo dostane příležitost využít nespoutanou a neomezenou energii Niagarských vodopádů. Tesla, kterého moc vody fascinovala už od dětství, po této příležitosti okamžitě skočil. Ve výběrovém řízení opět porazil Edisona a ve spolupráci s Westinghousem postavil první vodní elektrárnu na světě. Trvalo to pět náročných let, ale v roce 1896 do města Buffalo dorazila první elektřina. Hlad po energii rostl a co nevidět elektřina proudila i do New Yorku, kde poháněla metro a rozsvítila Broadway. Niagarská elektrárna se rozšiřovala a další vznikaly po celých Spojených státech, kde do roku 1920 poskytovaly čtvrtinu veškeré elektřiny. To vše díky Teslovi, který dokázal zkrotit sílu přírody…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly, jenž shlíží na niagarskou elektrárnu. Kompozici dotvářejí ještě elektrické výboje a anglický nápis THE POWER OF NIAGARA FALLS (síla Niagarských vodopádů). Blesky najdete také na averzní straně mince, která je společná celé minisérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1500 ks)
2.090 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Niagarske_vodopady_proof_etue_1
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Niagarske_vodopady_proof_etue_2
2023_1_NZD_Ag_Nikola_Tesla_Niagarske_vodopady_proof_etue_3