Stříbrná mince Psí plemena - Dobrman

Duben 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Psí plemena - Dobrman
Stříbrná mince Psí plemena - Dobrman

Psí plemena

Desátá stříbrná mince České mincovny z cyklu Psí plemena je věnována dobrmanovi.

Ve druhé polovině 19. století žil v Německu muž jménem Louis Dobermann, který byl výběrčím daní. Jeho povolání bylo nebezpečné – na dlouhých cestách číhali lupiči, a tak potřeboval věrného ochránce. Protože Louis byl také obecním rasem, který chytal toulavé psy, pustil se do jejich křížení. Vybíral ostražité a horlivé jedince nejrůznějších ras, jejichž vlastnosti postupně spojil do jednoho plemene. Tak vznikl „dobrman“ – rychlý, silný, věrný, inteligentní a také ostrý pes. Neohroženého hlídače si rychle oblíbili zejména policisté a vojáci, kterým sloužil v obou světových válkách, což mu bohužel zajistilo nelichotivou pověst nebezpečného a agresivního tvora. Tento mylný dojem přiživuje dobrmanova impozantní atletická postava s krátkou lesklou srstí, ale ve skutečnosti jde o jemného společníka a miláčka celé rodiny.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, nese hned dvě vyobrazení dobrmana. První, které je kolorované, předkládá psa s přirozenýma svislýma ušima. Druhé, které je reliéfní, připomíná historickou podobu psa v úloze záchranáře, který má kupírované uši. Kompozici dotváří dvojjazyčný opis DOBRMAN – DOBERMANN. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2023. Tyto atributy jsou doplněny řadou stop – lidských a psích.

Všech dvanáct mincí z cyklu Psí plemena si můžete uložit do výpravné sběratelské knihy, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_Dobrman_proof_etue_1
2023_1_NZD_Ag_Dobrman_proof_etue_2
2023_1_NZD_Ag_Dobrman_proof_etue_3