Stříbrná mince Pravěký svět - Parasaurolophus

Duben 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Pravěký svět - Parasaurolophus
Stříbrná mince Pravěký svět - Parasaurolophus

Pravěký svět

Pátým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je parasaurolophus.

Parasaurolophus, který se řadil mezi býložravé kachnozobé hadrosaury, se pyšnil výrazným kostěným hřebenem na hlavě. Tento výběžek, který mohl v případě desetimetrového dinosaura měřit až 180 centimetrů, byl dutý a napojený na dýchací cesty. Parasaurolophus díky němu dokázal vydávat impozantní zvuky, které připomínaly táhlé rezonující bučení a umožňovaly komunikaci s dalšími dinosaury na velké vzdálenosti. Je pravděpodobné, že kostěná trubice rovněž zajišťovala výjimečně citlivý čich a pomáhala při termoregulaci. Samice mívaly o mnoho kratší hřeben než samci.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení kachnozobého parasaurolopha v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. V raženém reliéfu je patrná druhohorní divočina s dalším pasoucím se parasaurolophem. Kompozici reverzu uzavírá opis PARASAUROLOPHUS. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak předkládá zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Parasaulorophus_proof_etue_1
2023_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Parasaulorophus_proof_etue_2
2023_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Parasaulorophus_proof_etue_3