Stříbrná mince Obrněná technika - KV-1

Březen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Obrněná technika - KV-1
Stříbrná mince Obrněná technika - KV-1

Šestá stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná sovětský tank KV-1, který sloužil za druhé světové války.

Poté, co v roce 1941 Třetí říše zaútočila na Sovětský svaz, na nacisty čekalo nepříjemné překvapení v podobě těžkého tanku s označením KV-1. V prvních měsících války tento neprůstřelný kolos neměl na bojišti konkurenta. Byly zdokumentovány případy, kdy osamocený sovětský obrněnec zničil několik nepřátelských tanků, byl mnohokrát zasažen, a přesto zůstal bojeschopný. K jeho zničení bylo nutné přivolat střemhlavé bombardéry nebo použít protiletadlová děla. V rukou zkušených tankistů dokázal tank KV-1 blokovat pohyb celých nepřátelských formací, ale výcvik sovětských osádek býval nedostatečný, což neutralizovalo jeho přednosti. S tím, jak se na bojiště dostávaly stále silnější zbraně, navíc sovětští obři rychle ztratili svou nezranitelnost. Jejich pancíř se proto postupně zesiloval, avšak bez odpovídajícího zvýšení výkonu motoru, což zhoršovalo už tak špatné jízdní vlastnosti. Největší procento ztrát měla na svědomí mechanická nespolehlivost přetíženého tanku – poruchová byla zejména převodovka. Tato zkušenost v budoucnu výrazně ovlivnila konstrukci sovětských strojů, které se staly menšími a lehčími než jejich západní protějšky.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení sovětského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis KV‑1 a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_OT_tank_KV-1_proof_blistr_1
2023_1_NZD_Ag_OT_tank_KV-1_proof_blistr_2
2023_1_NZD_Ag_OT_tank_KV-1_proof_blistr_3
2023_1_NZD_Ag_OT_tank_KV-1_proof_blistr_4