Stříbrná mince Mléčná dráha - První Čechoslovák ve vesmíru

Březen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Mléčná dráha - První Čechoslovák ve vesmíru
Stříbrná mince Mléčná dráha - První Čechoslovák ve vesmíru

Pátá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována prvnímu Čechoslovákovi ve vesmíru – Vladimíru Remkovi.

Dne 2. března 1978 se vojenský pilot Vladimír Remek na palubě lodi Sojuz 28 vydal na cestu k orbitální stanici Saljut 6. V tom okamžiku si připsal řadu historických prvenství. Stal se nejen prvním československým a prvním evropským kosmonautem, ale také prvním vesmírným cestovatelem z jiné země než Sovětského svazu a Spojených států amerických. Spolu s Rusem Alexejem Gubarevem tvořil první mezinárodní posádku v dějinách kosmických letů. Do kosmu se podíval jako 87. člověk v pořadí – mezi jeho předchůdci bylo 43 sovětských kosmonautů a 43 amerických astronautů. Posádka vesmírné stanice ho přivítala podle starého slovanského zvyku – chlebem a solí. Vedle pomoci s každodenním provozem habitatu na něj čekala řada vědeckých úkolů, které připravili českoslovenští vědci, ale také přímý přenos vysílaný Československou televizí. Z vesmíru se Vladimír Remek vrátil po 7 dnech, 22 hodinách a 18 minutách. Dodnes zůstal naším jediným krajanem, který opustil rodnou planetu…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., věrnému portrétu československého kosmonauta ve skafandru. V pozadí se vyjímá kosmická loď Sojuz 28 připravená ke startu, jejíž trup lemuje jméno VLADIMÍR REMEK. Kompozici dotvářejí ještě stylizované vesmírné objekty – hvězdy a planety. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2023 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Vladimíru Remkovi si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o dobyvatelích kosmu a o naší domovské galaxii.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(2500 ks)
1.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_Prvni_Cechoslovak_ve_vesmiru_proof_etue_1
2023_1_NZD_Ag_Prvni_Cechoslovak_ve_vesmiru_proof_etue_2
2023_1_NZD_Ag_Prvni_Cechoslovak_ve_vesmiru_proof_etue_3