Stříbrná mince Obrněná technika - Mk IV Churchill

Únor 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Stříbrná mince Obrněná technika - Mk IV Churchill
Stříbrná mince Obrněná technika - Mk IV Churchill

Na páté stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje britský tank Mk IV Churchill, který sloužil za druhé světové války.

Pěchotní tank Churchill, jehož úkolem byla těsná podpora pěšáků, byl posledním obrněncem svého typu v britských službách. Zrodil se na základě požadavku z roku 1939, který předpokládal návrat k pozičním bojům známým z první světové války. Jeho konstrukce byla uzpůsobena k překonávání zákopů a k pohybu přes těžce ostřelované bojiště poseté krátery. Z tohoto důvodu byl stroj silně pancéřovaný a pomalý. Spoléhal se na blízkou dělostřeleckou podporu, a jeho výzbroj tak nebyla nijak výjimečná. Druhá světová válka se však od předchozího konfliktu výrazně lišila. Přestože v ní pro pěchotní tank nebylo místo, Britové ho v roce 1941 kvůli zoufalému nedostatku obrněné techniky urychleně zavedli do výzbroje. Prvotní výsledky byly nevalné – nechvalně proslulé vylodění u Dieppe skončilo katastrofou –, ale Churchill byl průběžné modernizován a nakonec se změnil v užitečný bojový stroj. Osvědčil se při tažení v Africe, Itálii a Normandii, kde se uplatnila řada vynalézavých variant. Například ženijní typ AVRE, který s pomocí moždíře dokázal bořit bunkry, nebo Crocodile, jehož plamenomet chrlil oheň na vzdálenost 110 metrů.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk IV Churchill a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2023.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_1_NZD_Ag_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_1
2023_1_NZD_Ag_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_2
2023_1_NZD_Ag_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_3
2023_1_NZD_Ag_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_4