Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2023

Září 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2023
Zlatý 1-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2023

Popis produktu

Dodání je do cca 14 - 21 dnů od objednání.

Zlatý 1-dukát vychází v roce, kdy si připomínáme 100. výročí zahájení vydávání prvorepublikových Svatováclavských dukátů. Při té příležitosti dostal zbrusu nový reliéf.

Zlaté dukáty patří ke stěžejním produktům České mincovny. V roce 2023 se na ražbách, které udělají radost sběratelům, vlastencům i každému, kdo hledá originální a hodnotný dárek, znovu objevuje svatý Václav.

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám král Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava – patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby. V Evropě budily důvěru a českým zemím dodávaly prestiž. Závazná hmotnost každého dukátu byla stanovena na 3,49 g a ryzost použitého zlata na 986/1000. Postupně se začaly objevovat i nejrůznější násobky – od dvoudukátu po stodukát – a dukáty zůstaly legálním platidlem ještě po několik staletí. Dukátové mince byly raženy také za první republiky, kdy se z nich stal oblíbený dárek pro nejrůznější významné události, a k poslednímu pokusu o obnovení jejich ražby došlo v roce 1951. Na tuto tradici navazují nové zlaté dukáty České mincovny, které jsou opět věnovány osobnosti legendárního přemyslovského knížete.

Averzní strana zlatého dukátu, který je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá svatého Václava v podobě rytíře – s přilbou a v kroužkové zbroji. Texty na averzu uvádějí SV. VÁCLAV – 1-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří letopočet 2023 a text proslulého chorálu: SVATÝ VÁCLAVE, VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ… NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM

Nedílnou součástí každé ražby je unikátní certifikát pokrytý vrstvou zlata.

 Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
9.790 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_01_dukat_sv._Vaclav_se_zlatym_certifikatem_proof_1
2023_01_dukat_sv._Vaclav_se_zlatym_certifikatem_proof_2
2023_01_dukat_sv._Vaclav_se_zlatym_certifikatem_proof_3
2023_01_dukat_sv._Vaclav_se_zlatym_certifikatem_proof_4