Zlatá uncová mince Osudové ženy Frida Kahlo

Srpen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá uncová mince Osudové ženy Frida Kahlo
Zlatá uncová mince Osudové ženy Frida Kahlo

Osudové ženy

Dodání je po 18.9.2023.

Osmou osudovou ženou, kterou připomíná zlatá mince z volného cyklu České mincovny, se stala mexická malířka Frida Kahlo.

Život se s Fridou Kahlo nemazlil. Jako dítě porazila obrnu, a když se zdálo, že jediným následkem těžké nemoci bude kulhavá noha, osmnáctiletá Mexičanka byla vážně zraněna při nehodě autobusu. Lékaři jí nedávali velké naděje na přežití – psal se rok 1925 a poškození pánve, kyčlí, nohou, klíčních kostí, žeber a páteře byla rozsáhlá. Vůle žít však byla silnější. Frida prodělala pětatřicet operací a mnoho měsíců byla upoutána na lůžko. Na strop si nechala pověsit zrcadlo a začala malovat svůj vlastní odraz. Tak se zrodila nejslavnější malířka světa. Jako samouk nebyla spoutána školami a akademickými směry. Neváhala se svobodně rozmáchnout a ve své tvorbě zaníceně kombinovala celou řadu stylů – realismus, surrealismus, symbolismus, expresionismus, naivní malbu i mexické lidové umění. Malovala zejména portréty a autoportréty – právě sebe totiž znala ze všeho nejlépe. Hrdá žena s hustým obočím, křiklavými šaty a masivními šperky byla stejně pestrá jako její obrazy. V její neklidné krvi se mísilo indiánské, židovské a španělské dědictví. Trpěla bolestmi, bojovala se závislostí a nemohla mít děti, ale přesto si dokázala užívat života plnými doušky. Milovali ji umělci i revolucionáři a její romantické eskapády byly plné vášně i zrady. Zemřela v pouhých sedmačtyřiceti letech, ale její osobnost se stala nevyčerpatelnou studnicí inspirace pro všechny bojovníky – ženy, umělce, postižené, menšiny, zamilované, …

Reverzní straně pamětní mince z ateliéru medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., vévodí portrét charismatické malířky inspirovaný dobovou fotografií. Kompozici reverzu dotvářejí květiny a opis FRIDA KAHLO. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce vychází v nákladu čítajícím pouhých 200 kusů.

 Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
64.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_50_NZD_Au_Frida_Kahlo_proof_etue_1
2023_50_NZD_Au_Frida_Kahlo_proof_etue_2
2023_50_NZD_Au_Frida_Kahlo_proof_etue_3