Zlatá mince Zámek Sychrov (imitace dobové pohlednice)

Červenec 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Zámek Sychrov (imitace dobové pohlednice)
Zlatá mince Zámek Sychrov (imitace dobové pohlednice)

Dobové pohlednice

Další pamětihodností, které je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stal zámek Sychrov.

Od 19. století sloužil severočeský zámek Sychrov jako rezidence šlechtického rodu Rohanů, který pocházel z Francie. Tato skutečnost se výrazně promítla do podoby kouzelného komplexu, který patří k nejvýznamnějším stavbám ve stylu romantické novogotiky francouzského typu. Zámek hostil řadu velkých osobností – francouzského krále Karla X., pruského krále Viléma I., rakouského císaře Františka Josefa I. či české skladatele Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Tito vzácní návštěvníci mohli obdivovat výzdobu, která byla mistrným dílem českých řezbářů, honosný mobiliář i rozlehlý anglický park. „Rozsáhlá přestavba barokního zámku na sídlo ve stylu romantické gotiky se promítla do podoby sběratelsky zajímavé pohlednice, která posloužila jako předloha pro balení mince. Pohledy na zámek a okolí doplňuje záběr řezbářského závodu, který se výrazně podílel na přestavbě interiéru šlechtického sídla,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky MgA. Terezy Eisnerové, dominuje východní křídlo zámku s dvouramenným schodištěm. Kompozici dotváří opis SYCHROV. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_pohlednice_zamek_Sychrov_proof_obal_1
2023_Au_pohlednice_zamek_Sychrov_proof_obal_2
2023_Au_pohlednice_zamek_Sychrov_proof_obal_3
2023_Au_pohlednice_zamek_Sychrov_proof_obal_4
2023_Au_pohlednice_zamek_Sychrov_proof_obal_5