Zlatá mince Praha - Vyšehrad (imitace dobové pohlednice)

Červen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Praha - Vyšehrad (imitace dobové pohlednice)
Zlatá mince Praha - Vyšehrad (imitace dobové pohlednice)

Dobové pohlednice

Další pražskou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je Vyšehrad.

Dodání je cca do 10 dnů od objednání.

Vyšehrad je památným místem, které podle pověsti založil bájný kníže Krok a kde sídlil první český král Vratislav II. Skála nad řekou Vltavou však nebyla jen sídlem světské moci, ale také duchovního života, což dokazuje monumentální chrám svatých apoštolů Petra a Pavla. Kostel, který byl původně raně románskou bazilikou, byl v průběhu historie opakovaně přestavován – goticky, barokně a novogoticky. Sám Vratislav II. při něm založil královskou kolegiátní kapitulu, která dodnes pečuje o Vyšehrad a jeho křesťanské i kulturní tradice. Vyšehradské dědictví s nádherným výhledem láká zástupy návštěvníků, a proto nezůstalo opomenuto v pohlednicové tvorbě. „Tříbarvotisková pohlednice, která posloužila jako předloha pro balení mince, věnuje pozornost chrámu sv. Petra a Pavla v podobě před novogotickou přestavbou z přelomu 19. a 20. století a také nejstarší pražské rotundě sv. Martina, říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky Lucie Markové, dominuje bazilika svatého Petra a Pavla obklopená ornamenty inspirovanými výzdobou vyšehradského chrámu. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: VOŠ
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_pohlednice_Praha-Vysehrad_proof_obal_1
2023_Au_pohlednice_Praha-Vysehrad_proof_obal_2
2023_Au_pohlednice_Praha-Vysehrad_proof_obal_3
2023_Au_pohlednice_Praha-Vysehrad_proof_obal_4
2023_Au_pohlednice_Praha-Vysehrad_proof_obal_5