Zlatá mince Patroni - Svatý Urban

Květen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Patroni - Svatý Urban
Zlatá mince Patroni - Svatý Urban

Patroni

Další zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována svatému Urbanovi z Langres.

Urban se roku 374 stal biskupem v burgundské obci Langres. Z titulu nejvýznamnějšího biskupského stolce tehdejší Galie zakládal kostely a obracel na víru pohany. Jeho moc však některým lidem nebyla po chuti, a tak se rozhořely politické nepokoje. Aby si zachránil holý život, Urban musel uprchnout ze svého sídla. Podle legendy se ukryl na vinici, kde se ho ujali vinohradníci a vinaři. Biskup si obětavé lidi oblíbil a učinil z nich křesťany. S jejich pomocí pak potají vykonával svůj úřad. Cestoval z vinice na vinici, kázal a šířil křesťanství. Víno měl ve velké úctě, neboť křesťanská nauka ho ztotožňuje s krví Ježíše Krista. Vykonal i četné zázraky – například jednou své pronásledovatele zahnal krupobitím, ale vinné révě se vůbec nic nestalo. Není divu, že ho všichni lidé pracující s vínem přijali za svého svatého patrona. Oblíbili si ho také bednáři a zahradníci. Pomáhá alkoholikům a chrání úrodu před bouřkami, mrazem, snětí a plísněmi.

Medailér David Kružliak při tvorbě reverzní strany mince respektoval ikonografii, podle které náleží svatému Urbanovi biskupské a vinařské atributy – berla, mitra, hrozen vína a vinná réva. Kompozici dotváří ještě dvoujazyčný opis SV. / ST. URBAN. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.

 Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(5 ks skladem)
Další obrázky
2023_5_NZD_Au_Patroni_sv._Urban_proof_obal_1
2023_5_NZD_Au_Patroni_sv._Urban_proof_obal_2
2023_5_NZD_Au_Patroni_sv._Urban_proof_obal_3
2023_5_NZD_Au_Patroni_sv._Urban_proof_obal_4