Zlatá mince Jablonec nad Nisou (imitace dobové pohlednice)

Květen 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Jablonec nad Nisou (imitace dobové pohlednice)
Zlatá mince Jablonec nad Nisou (imitace dobové pohlednice)

Dobové pohlednice

Jablonec nad Nisou, který je domovem České mincovny, se na zlaté minci zasazené do repliky historické pohlednice již jednou objevil. Nyní se město v oblíbeném cyklu objevuje podruhé – zastupuje ho Nová radnice.

Dodání je cca do 10 dnů od objednání.

V 19. století bylo severočeské město Jablonec nad Nisou centrem sklářského světa – vyrábělo se zde 65 % světové produkce skleněné bižuterie. Velkolepě pro Jablonecko začalo i 20. století, kdy jen za rok 1911 odevzdali jablonečtí podnikatelé na daních habsburské monarchii totéž, co celá korunní země Dalmácie. Jablonecku nechyběla ani turistická přitažlivost, která šla ruku v ruce s bohatou pohlednicovou tvorbou. Řada místních litografických tisků patří k nejkvalitnějším a sběratelsky nejcennějším pohlednicím své doby. „Detailně propracovaná pohlednice, která posloužila jako předloha pro balení mince, byla vydána v roce 1896 jabloneckým nakladatelstvím Herman Rössler ve spolupráci s hudebním nakladatelstvím Kunst,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Studentka jablonecké medailérské školy Lucie Marková, jejíž návrh vzešel z výtvarné soutěže, věnovala reverzní stranu mince jablonecké Nové radnici – monumentální funkcionalistické budově postavené ve 30. letech 20. století. Protože mince České mincovny vychází v zahraniční licenci ostrova Niue, nese na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a jablonecké patrioty.Autor: VOŠ
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_pohlednice_Jablonec_nad_Nisou_proof_obal_1
2023_Au_pohlednice_Jablonec_nad_Nisou_proof_obal_2
2023_Au_pohlednice_Jablonec_nad_Nisou_proof_obal_3
2023_Au_pohlednice_Jablonec_nad_Nisou_proof_obal_4
2023_Au_pohlednice_Jablonec_nad_Nisou_proof_obal_5