Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Relikvie sv. Václava

Duben 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Relikvie sv. Václava
Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Relikvie sv. Václava

Druhá sada dvou zlatých mincí České mincovny z volného cyklu, který je věnován Svatovítskému pokladu, připomíná význam relikvií svatého Václava.

Svatovítský poklad, který po staletí budovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové, je jedním z největších chrámových pokladů v Evropě. Tvoří ho sbírka historických předmětů, jejichž liturgická, umělecká, řemeslná i materiální hodnota je nevyčíslitelná. Počátky pokladu spadají do 10. století a jsou přímo spojené s vládou svatého Václava, který získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta. Kníže ji uložil na Pražském hradě, kde nechal vybudovat rotundu svatého Víta, kterou později nahradila stejnojmenná katedrála… Po Václavově smrti se nedílnou součástí pokladu staly i jeho vlastní relikvie. Obrovské úctě se těšila světcova lebka, na které z nařízení Karla IV. spočívala Svatováclavská koruna, ale předmětem zbožného obdivu se staly také jeho zbraň a zbroj. Svatováclavský meč hrál důležitou roli při korunovacích českých králů. Noví panovníci jím pasovali rytíře, ale rozhodně nešlo jen o obřadní předmět – průzkumy dokázaly, že šlo o plně funkční zbraň. Autentické jsou i drátěná košile a přilba. S rozmáhajícím se kultem světce byly tyto vzácné památky upravovány a zkrášlovány – třeba přilba tak získala nánosník ve tvaru kříže.

Dvoudílná sada je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS. Zatímco reverzní strana první mince je věnována lebce svatého Václava, na druhém reverzu najdete Václavovu zbroj a zbraň. Doplňkovým motivem je symbol knížete v podobě orlice. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strany obou mincí nesou jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Emisní náklad čítá pouhých 250 kusů kompletních sad.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 22 mm, hmotnost: 2x 7.78 g, nominál: 2x 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(250 ks)
34.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_nahled_revers
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_1
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_2
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_3
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_4
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_5
2023_2x10_NZD_Au_sada_relivie_sv._Vaclava_proof_6