Zlatá mince České Budějovice (imitace dobové pohlednice)

Duben 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince České Budějovice (imitace dobové pohlednice)
Zlatá mince České Budějovice (imitace dobové pohlednice)

Dobové pohlednice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se staly České Budějovice.

České Budějovice založil v roce 1265 sám Přemysl Otakar II. jako základnu královské moci v jižních Čechách. V průběhu staletí se město stalo nejen správní a kulturní metropolí, ale také domovem četných památek a historických zajímavostí, které se odrážejí v místní pohlednicové tvorbě. Řada tisků z konce 19. století patří ke sběratelsky cenným a oblíbeným pohlednicím. „Krásnou vícezáběrovou litografickou pohlednici, která posloužila jako předloha pro balení mince, vydalo věhlasné vídeňské nakladatelství K. Schwidernoch v roce 1898. V zachovalém stavu s neporušenou frankaturou je považována za filatelistický unikát, říká znalec pohlednic Pavel Vursta. Není bez zajímavosti, že pohlednice pochází ze stejné éry, kdy se v Českých Budějovicích začala psát historie proslulého pivovaru Budvar…

Medailér Matěj Funk, DiS. věnoval reverzní stranu mince budějovické radnici. Tato chráněná památka vznikla v průběhu 15. století spojením dvou gotických měšťanských domů a v 18. století prošla barokní přestavbou. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2023.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a budějovické patrioty.Autor: Matěj Funk, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_pohlednice_Ceske_Budejovice_proof_obal_1
2023_Au_pohlednice_Ceske_Budejovice_proof_obal_2
2023_Au_pohlednice_Ceske_Budejovice_proof_obal_3
2023_Au_pohlednice_Ceske_Budejovice_proof_obal_4
2023_Au_pohlednice_Ceske_Budejovice_proof_obal_5