Zlatý dukát Kult osobnosti - Mahátma Gándhí

Duben 2023 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Kult osobnosti - Mahátma Gándhí
Zlatý dukát Kult osobnosti - Mahátma Gándhí

Pátý zlatý dukát České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti připomíná obdivovanou postavu Mahátmy Gándhího.

Dodání je cca do 10. prac. dnů od objednání.

Móhandás Karamčand Gándhí je po celém světě známý jako Mahátma neboli Velký duch. V jeho rodné vlasti je rovněž veleben jako Otec národa a není se čemu divit… Narodil se roku 1869 v Brity ovládané Indii. Pocházel z bohaté obchodnické rodiny a na univerzitě v Londýně vystudoval práva, ale protože západní svět viděl jenom barvu jeho kůže, rozhodl se stát politikem, aby situaci utlačovaných změnil. Byl přesvědčený, že Britové vládnou Indii, protože s nimi Indové spolupracují, a že jakmile přestanou, moc okupantů se zhroutí. Svým spoluobčanům neradil Britům ubližovat – právě naopak si přál, aby svou frustraci vyjadřovali výhradně mírovou cestou. Jeho myšlenky slavily úspěch a nenásilné odpírání spolupráce s autokratickou mocí zavedlo Indii na cestu mírumilovné vzpoury proti britskému kolonialismu. Za svou pobuřující činnost byl Gándhí několikrát uvězněn, ale jeho morální převaha byla natolik silná, že po druhé světové válce umožnila vytoužené osamostatnění Indie. Krátce poté však mírotvůrce musel čelit dalšímu problému v podobě náboženské nesnášenlivosti. Jeho vlast se totiž rozdělila na hinduistickou Indii a muslimský Pákistán, mezi nimiž se rozhořel konflikt. Gándhí reagoval tak, jak byl zvyklý – neohroženě, nezlomně a zcela pokojně. Jeho protestní hladovka přiměla nepřátele ke smíru, ale soucit se všemi lidmi, státy a vírami se mu nakonec stal osudným. Ve věku 78 let ho zastřelil protimuslimský fanatik, který opovrhoval myšlenkou náboženské tolerance. Smuteční průvod za Gándhího rakví čítal jeden milion lidí. Jeho činy inspirovaly následující generace – včetně velikánů, jakými byli Martin Luther King nebo Nelson Mandela.

Averzní strana dukátu, který je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Mahátmy Gándhího doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní strana je prozářena dharmou – starobylým znakem volně inspirovaným středovým prvkem indické vlajky. Nápis SATYAGRAHA zdůrazňuje Gándhího filozofii boje za nezávislost formou nenásilného odporu,“ dodává autor.

Součástí každého dukátu je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Mahátmu Gándhího očima historika Pavla Kosatíka.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
9.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_Au_dukat_Mahatma_Gandhi_proof_etue_1
2023_Au_dukat_Mahatma_Gandhi_proof_etue_2
2023_Au_dukat_Mahatma_Gandhi_proof_etue_3