Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill

Únor 2023 - Pamětní mince ČM v licencích zahraničních emitentů - Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill
Zlatá mince Obrněná technika - Mk IV Churchill

Pátá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná britský tank Mk IV Churchill, který sloužil za druhé světové války.

Prvním bojovým vystoupením tanku Churchill byl v roce 1942 katastrofální nájezd na Dieppe, kde byl celý tankový prapor zmasakrován. Nebylo divu – pomalý britský obrněnec totiž na špatně naplánovanou obojživelnou operaci vůbec nebyl konstruován. Byl pozůstatkem zkušeností z první světové války – vznikl jako pěchotní tank, jehož úkolem byla těsná podpora pěšáků na bojišti posetém zákopy a krátery od dělostřeleckých granátů. Hořká zkušenost přiměla britské velení k četným modernizacím, a při taženích v Africe a Itálii si tak silně pancéřovaný stroj vedl mnohem lépe. V obtížném terénu, kde se ukázal jako dostatečně mobilní, představoval významnou posilu. Příležitost zazářit pak dostal při vylodění v Normandii. Během invaze se uplatnily různé ženijní varianty tanku. Některé sloužily ke stavění mostů, další pokládaly přes měkké úseky pláží zpevňující rohože, po nichž mohla přejíždět další vozidla. V boji se osvědčily obávané varianty vybavené plamenometem či moždířem, který sloužil k ničení opevněných postavení. Díky rozsáhlým úpravám, ke kterým docházelo v průběhu války, se nakonec nemoderní tank změnil v užitečný bojový stroj.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk IV Churchill a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(250 ks)
7.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2023_5_NZD_Au_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_1
2023_5_NZD_Au_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_2
2023_5_NZD_Au_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_3
2023_5_NZD_Au_OT_Mk_VI_Churchill_proof_blistr_4