Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Lipták

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Lipták
Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Lipták

Na olympiádě v Tokiu získala česká výprava celkem jedenáct medailí – čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové. Zlatému olympionikovi Jiřímu Liptákovi vzdává hold zlatá mince České mincovny.

Dodání je cca od 7 do 10 dnů od objednání.

Olympijskou soutěž v trapu, ve které se střelci s dvouhlavňovou brokovou puškou strefují do letících terčů, si zcela podmanili dva Češi – brněnští rodáci a velcí kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký. V šestičlenném finále poznamenaném větrnými podmínkami i nervozitou vydrželi až do vzájemného souboje o zlato. Po 50 ranách měli oba na kontě 43 zásahů a v dodatečném rozstřelu byli oba bezchybní až do sedmé série. Zatímco David Kostelecký minul a skončil stříbrný, Jiří Lipták se po titulu mistra Evropy či dvou světových bronzech dočkal největšího úspěchu své kariery. „Jsem rád, že po tom, co se v Riu českému střelectví nepodařilo získat žádnou medaili, jsme tady s Davidem rozjeli novou sérii. Musel jsem se smát, protože tohle by mě nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu. Byl to takový náš cíl – stát společně na stupních vítězů na velkém závodě. Ale že to bude právě na olympiádě? A že budeme stát vedle sebe? Tak to je pecka!“ radoval se novopečený zlatý olympionik z dvojitého triumfu českého sportu.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá střelce, který triumfálně zvedá pušku nad hlavu. Opis uvádí JIŘÍ LIPTÁK – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – TRAP. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g (1/4 Oz), nominál: 25 WST

Emise: březen 2022


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
17.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Liptak_proof_etue_1
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Liptak_proof_etue_2
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Liptak_proof_etue_3