Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Prskavec

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Prskavec
Zlatá čtvrtuncová mince Jiří Prskavec

Čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové medaile – taková byla bilance české výpravy na olympiádě v Tokiu. Zlatému olympionikovi Jiřímu Prskavcovi vzdává hold zlatá mince České mincovny.

Dodání je cca 7 až 10 dnů od objednání.

Vodní slalomář, bronzový medailista z Ria a úřadující mistr světa Jiří Prskavec byl v Tokiu největším favoritem klání kajakářů. Do závěrečných bojů o titul postoupil z prvního místa v semifinále, a tak ve finále startoval jako poslední. S tlakem se ale vyrovnal a nechyboval – stříbrného Slováka Jakuba Grigara na kanále Kasai porazil o více než tři sekundy a získal zlatou medaili. To, že vítězí s obrovským náskokem, si uvědomil až v samém závěru. „Vůbec jsem nečekal, že ten čas bude tak rychlý – koukl jsem se na něj až v posledních metrech. Bylo to naprosto spontánní, úžasné, obrovské. Ta chvíle, kdy z vás najedou všechno spadne. Prodal jsem, co jsem natrénoval, a ukázal radost, že je to všechno za mnou – že ten můj tokijský příběh má hezký konec. Cítil jsem obrovský tlak, ale povedlo se mi jet s radostí dítěte. Prostě jsem tam jel jako ten malý kluk, který hrozně rád jezdí na vodě,“ svěřil se olympijský vítěz. Neexistuje žádný velký titul, na který by český kajakář na divoké vodě nedosáhl – v Japonsku vybojoval ten poslední, který mu chyběl do sbírky.

Reverzní strana mince, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá kajakáře v zápalu boje s divokou vodou. Nápisy uvádí JIŘÍ PRSKAVEC – TOKIO 2020 – ZLATÁ MEDAILE – VODNÍ SLALOM – SINGLE KAJAK. Sportovní mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci státu Samoa, a jejich averzní strana proto nese nezbytné atributy tohoto emitenta – státní znak, jméno a portrét královny Alžběty II., letopočet emise 2021 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (WST).

Nenechte si ujít zlatou vzpomínku na jedinečný zlatý triumf českého sportu!Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Samoa

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g (1/4 Oz), nominál: 25 WST

Emise: březen 2022


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
17.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Prskavec_proof_etue_1
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Prskavec_proof_etue_2
2022_25_WST_Au_ZOH_Tokio_Prskavec_proof_etue_3