Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2021 EXPO číslovaný obal

Stříbrné investiční mince ČESKÝ LEV 2021 - Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2021 EXPO číslovaný obal
Stříbrná uncová investiční mince Český lev 2021 EXPO číslovaný obal

Speciální varianta investiční mince vznikla u příležitosti konání světové výstavy EXPO 2020/2021. Podstatu českého pavilonu v Dubaji, jehož nedílnou součástí je expozice České mincovny, představuje transformace – nejmodernější technologie proměňují vzduch ve vodu a suchou poušť v kvetoucí zahradu. Právě této vědecko-fantastické stavbě je věnováno speciální balení mince, které je číslováno od 0001 do 2000. Část nákladu si mohou zakoupit návštěvníci výstavy EXPO a část nabízíme našim tuzemským zákazníkům.

Limit 1 kus na objednávku !

Světové investiční mince bývají věnovány silným národním symbolům a ani „Český lev“, který je první ražbou svého druhu určenou pro český trh, není výjimkou. Hmotnost stříbrné mince České mincovny činí jednu trojskou unci.

Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.

V roce 2021 dostaly všechny varianty investiční mince nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Reverzní straně vévodí český lev v netradičně realistickém podání se Svatováclavskou korunou na hlavě. Averzní strana pak předkládá orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Investujte chytře a stylově! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze stříbra i zlata. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(2000 ks)
1.990 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2021_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_standard_EXPO_Dubaj_1
2021_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_standard_EXPO_Dubaj_2
2021_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_standard_EXPO_Dubaj_3
2021_2_NZD_Ag_Cesky_lev_1_Oz_standard_EXPO_Dubaj_4