Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evangelista

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evangelista
Zlatá mince Patroni - Svatý Jan Evangelista

Devátá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována svatému Janu Evangelistovi.

Svatý Jan měl zvláštní místo po boku Ježíše Krista. Byl jeho oblíbencem, jako jediný z apoštolů stanul pod jeho křížem a nakonec byl pověřen opatrováním Panny Marie. Proto bývá označován jako miláček Páně. Po Ježíšově smrti, v době krutého pronásledování křesťanů, byl Jan strašlivě mučen. Na příkaz římského císaře Domitiana byl vhozen do kotle s vroucím olejem, ale z nádoby smrti se zázrakem stala občerstvující lázeň. Císař se zalekl a nezraněného apoštola poslal do vyhnanství. Jan poté sepsal čtvrté kanonické evangelium, pročež se mu říká Evangelista, a také kontroverzní knihu Zjevení, jež je známá pod jménem Apokalypsa. Světec se pro své literární nadání stal patronem všech teologů a spisovatelů, ale také knihkupců, knihtiskařů, vazačů knih, výrobců papíru a mnoha dalších. Je ochráncem přátelství. Pomáhá při otravě, popáleninách, bolesti nohou a epilepsii.

Medailér David Kružliak umístil na reverzní stranu mince polopostavu svatého Jana se dvěma typickými atributy. Prvním je orel, který symbolizuje Janovu vzletnou a vysokou teologii. Druhým je kalich odkazující na legendu o otráveném víně, které Janovi nedokázalo ublížit. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SVATÝ JAN EVANGELISTA – SAINT JOHN THE EVANGELIST. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_sv._Jan_Evangelista_proof_obal_1
2022_5_NZD_Au_sv._Jan_Evangelista_proof_obal_2
2022_5_NZD_Au_sv._Jan_Evangelista_proof_obal_3
2022_5_NZD_Au_sv._Jan_Evangelista_proof_obal_4