Stříbrná mince Kniha Džunglí - Tygr Šér Chán

Červenec 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Kniha Džunglí - Tygr Šér Chán
Stříbrná mince Kniha Džunglí - Tygr Šér Chán

Na třetí stříbrné minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie inspirované Knihou džunglí Rudyarda Kiplinga se představuje tygr Šér Chán.

Bengálský tygr Lungri
se narodil s chromou nohou a možná právě proto z něj vyrostl zahořklý tyran toužící po moci. Aby zasel strach do srdcí zvířecích obyvatel indické džungle, přijal jméno Šér Chán – Král tygrů – a začal lovit tu nejobávanější kořist ze všech – člověka. Jakmile se jednou rozhodl zabít, nikdo mu nedokázal uniknout. Podařilo se to až lidskému mláděti, které ochránila vlčí smečka. Lidožravý tygr přísahal, že svou chybu napraví a chlapce jménem Mauglí jednoho dne přece jen uloví. Když to nešlo silou, prohnaný Šér Chán použil intriky a vlčí smečku rozeštval zevnitř. Přesvědčil mladé vlky, aby svrhli starého vůdce Akélu a vydali mu svého chráněnce. Tehdy Mauglí ukázal, že není jen vlčetem, ale také člověkem, a tygra zahnal s pomocí ohně. Nakonec se oba nepřátelé střetli ještě jednou – v boji na život a na smrt…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., vévodí majestátní Šér Chán, kterého sleduje Mauglí schovaný v korunách stromů. Kompozici dotváří anglický nápis SHERE KHAN. Averzní strana mince pak předkládá indickou džungli plnou neposlušných opic. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1500 ks)
1.690 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Tygr_Ser_Chan_proof_etue_1
2022_1_NZD_Ag_Tygr_Ser_Chan_proof_etue_2
2022_1_NZD_Ag_Tygr_Ser_Chan_proof_etue_3