Stříbrná mince Bohové světa - Svarog

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Svarog
Stříbrná mince Bohové světa - Svarog

Další patinovaná stříbrná mince České mincovny z cyklu, který připomíná starodávné bohy z celého světa, vzdává hold Svarogovi.

Staří Slované uctívali Svaroga jako prapůvodního nebeského tvůrce – otce všeho stvoření. Bůh kovářství, nebeského světla, tepla a ohně ukoval ve své výhni Slunce a hvězdy, ale také další bohy, kteří se zrodili z rozžhavených jisker. Naši předkové věřili, že je Svarog spojen s ohněm v každém lidském příbytku, a proto byl také ochráncem rodinného krbu. Obzvláště si potrpěl na spořádané manželství – coby tvůrce všech zákonů lidského společenství byl přísný a nesmlouvavý a od žen i mužů vyžadoval věrnost a monogamii. Přestože byl prvotním bohem Slovanů, mnoho toho o něm nevíme. Snad proto, že po namáhavé práci stvořitele přenechal místo mladší generaci bohů a odešel na zasloužený odpočinek…

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D., předkládá Svaroga v podobě kováře. V rukou svírá dva typické atributy – kladivo a Slunce. Sluneční kotouč, který bůh ukoval v nitru vulkánu, má podobu prastarého pohanského symbolu – slovanského kolovratu. Nad Svarogovou hlavou najdete ještě svargu – jeho osobní znak, na který navazují spletité ornamenty. Dekorativní slovanské motivy najdete také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty řeckého, severského, keltského a egyptského původu – averz je totiž společný celému ročníku božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Asamat Baltaev, DiS. / Mgr. Art. Miroslav Hric, Art.D.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155 g (5 Oz), nominál: 10 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Svarog_patina_1
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Svarog_patina_2
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Svarog_patina_3
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Svarog_patina_4