Stříbrná mince Bohové světa - Thór

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Thór
Stříbrná mince Bohové světa - Thór

Další patinovaná stříbrná mince České mincovny z cyklu, který připomíná starodávné bohy z celého světa, vzdává hold Thórovi.

Nejvyšším bohem severského panteonu je sice Ódin, ale mezi starými Germány a vikingy se největší oblibě těšil jeho syn Thór. Není se čemu divit – zatímco Ódin je vznešený a protřelý politik, Thór je prostý a přímý muž, pročež byl obyčejným lidem mnohem bližší a sympatičtější. Hromotluk se zrzavými vlasy a vousy spletenými do copánků proslul jako nepřemožitelný bojovník. V boji s obry a jinými zlořády mu slouží nadlidská síla, odvaha a také kladivo Mjöllni, které může s neomylnou přesností vrhnout v podobě blesku. Kouzelná zbraň, která se vždy vrátí zpět do ruky, je tak těžká, že ji uzvednou jedině Thór a jeho syn Magni. Když boje utichnou, z válečníka se stává sedlák a jeho smrtící kladivo se mění v životodárný pluh. Vedle hromů a blesků Thór dohlíží také na déšť, úrodu a plodnost. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti, ochraňuje kováře, mořeplavce, rybáře a rolníky a žehná novomanželům.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., předkládá mocného Thóra s Mjöllnim nad hlavou. Blesky, které vycházejí z kladiva, se mění ve spletité ornamenty. Dekorativní severské motivy najdete také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty řeckého, slovanského, keltského a egyptského původu – averz je totiž společný celému ročníku božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155 g (5 Oz), nominál: 10 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Thor_patina_1
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Thor_patina_2
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Thor_patina_3
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Thor_patina_4