Stříbrná mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson
Stříbrná mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson

Na první stříbrné minci České mincovny z minisérie s názvem Objevení Ameriky najdete dobrodružství vikingského mořeplavce Leifa Erikssona.

Dodání je v první polovině března 2022.

Když se viking jménem Thorvald dopustil úmyslného zabití a byl vyhnán z Norska, netušil že tím zahájil nevídanou éru zámořských objevů. Usadil se na Islandu, kde založil rodinu, ale jablko nepadlo daleko od stromu – jeho syn Erik Thorvaldsson se dopustil hned dvojnásobné vraždy. Z tohoto těžkého hříchu se mohl vykoupit vyhnanstvím, jenže kam odejít z poslední výspy vikingského světa? Psanec se chtě nechtě rozhodl vydat do neznáma a díky tomu objevil Grónsko. Erika do exilu doprovázeli tři synové. Otcova objevná plavba na ně udělala obrovský dojem, a tak se rozhodli jít v jeho šlépějích. Druhorozený Leif Eriksson se vydal ještě dále na západ, a nakonec se na něj usmálo štěstí. Neznámou pevninu pojmenoval Helluland – Kamenná země. S největší pravděpodobností šlo o Baffinův ostrov na severu Kanady. Ambiciózní Leif se s neúrodnou pustinou nespokojil a dál navigoval plavidlo na jih až k dnešnímu poloostrovu Labrador. Seveřané narození v Grónsku, kteří znali jehličnaté lesy jen z vyprávění, nazvali nové místo s hlubokými hvozdy Markland – Lesní země. Nakonec dopluli k dnešnímu ostrovu Newfoundland, kterému dali jméno Vinland – Země vína nebo Země pastvin. Teprve tam Leif, řečený Šťastný, opustil loď a stal se prvním Evropanem, který stanul na americké půdě. Vikingové, které překvapilo bohatství místní přírody, založili osadu, přezimovali a následujícího roku se vydali domů, aby oznámili úžasnou zprávu o bohaté zemi zaslíbené. Erik se synova triumfálního návratu nedožil. Leif po něm převzal grónský trůn a další výpravu za oceán už nepodnikl. V objevování nového světa ale pokračovali jeho dva bratři. Starší Thorvald se tam poprvé setkal s místními domorodci a při násilné roztržce přišel o život. Mladší Thorstein po cestě onemocněl a zemřel. Do Leifovy osady se nakonec dostala až Thorsteinova žena Guthrith. Z jejího svazku s novým manželem pak vzešel chlapec jménem Snorri – první Evropan, který se narodil v budoucí Americe.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Leifa Erikssona z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébají dva vikingské drakkary. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Minci doprovází výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje cestu vikingů do Ameriky.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Emise: únor 2022


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.890 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_1
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_2
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_3