Zlatá mince Obrněná technika - M4 Sherman

Září 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Obrněná technika - M4 Sherman
Zlatá mince Obrněná technika - M4 Sherman

Na třetí zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje americký tank M4 Sherman, který sloužil za druhé světové války.

Takzvané střední tanky byly univerzální válečné stroje schopné širokého spektra bojových operací. Americký střední tank M4 Sherman byl poprvé nasazen v roce 1942 v Egyptě ve druhé bitvě u El Alameinu a stal se hlavním typem používaným armádami Spojenců. Byl nejen nejdůležitějším tankem americké armády, ale také nejlepším a nejrozšířenějším typem v britských službách. V rámci Zákona o půjčce a pronájmu byl nasazen i v bojích na východní frontě. Jeho výroba byla jednoduchá, a stal se proto nejpočetnějším obrněncem druhé světové války hned po sovětském tanku T-34. Představoval vynikající bojovou platformu, na jejímž základu vznikala řada účelových verzí – ženijní tanky, raketomety či nosiče odminovacích souprav. Spolehlivé Shermany mohly směle konkurovat starším německým tankům Panzer IV, ale jejich šance na vítězství při střetu s modernějšími stroji Tiger či Panther byly malé. Nedostatky v pancéřování a palebné síle proto byly kompenzovány vysokými počty nasazených vozidel, skvělou logistikou i leteckou podporou.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M4 Sherman a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí mince je výpravné balení v podobě katalogové karty plné dobových fotografií, zajímavostí a takticko-technických dat. Jednotlivé karty si můžete ukládat do sběratelského šanonu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

 Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(250 ks)
7.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_tank_M4_Sherman_proof_obal_1
2022_5_NZD_Au_tank_M4_Sherman_proof_obal_2
2022_5_NZD_Au_tank_M4_Sherman_proof_obal_3
2022_5_NZD_Au_tank_M4_Sherman_proof_obal_4