Zlatá mince Telč - Historické centrum

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Telč - Historické centrum
Zlatá mince Telč - Historické centrum

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stala Telč.

Historickému jádru Telče – moravského města, které se nachází v půli cesty mezi Prahou a Vídní – vévodí královská vodní tvrz, rozsáhlý zámecký areál se zahradou a parkem, a především náměstí s nenarušeným komplexem historických domů. Tyto měšťanské stavby v renesančním, barokním a klasicistním stylu, které vynikají nezaměnitelnými podloubími a průčelími, jsou hlavním námětem pohlednice z konce 19. století, jež posloužila jako předloha balení mince. „První místopisné litografické pohlednice patří mezi sběratelské unikáty. Vydavatelé a výtvarníci si na nich dávali skutečně záležet. Nezbývá než obdivovat fortel umělců a tiskařů, kteří pohlednici, jež předkládá pamětihodnosti Telče ve zdobných rámečcích s českým předtiskem, povýšili na výtvarné dílo,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Medailérka Veronika Prokopová věnovala reverzní stranu mince nejen řadě měšťanských domů, ale také kostelu svatého Ducha, jehož pozdně románská věz je nejstarší dochovanou telčskou pamětihodností. Kompozici reverzu dotváří opis TELČ. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., letopočtu vydání 2022 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a telčské patrioty.Autor: Matěj Funk
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Telc-historicke_centrum_proof_1
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Telc-historicke_centrum_proof_2
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Telc-historicke_centrum_proof_3
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Telc-historicke_centrum_proof_4
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Telc-historicke_centrum_proof_5