Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Feidiův Zeus v Olympii

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Feidiův Zeus v Olympii
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Feidiův Zeus v Olympii

Čtvrtým ze sedmi divů starověkého světa je Feidiův Zeus v Olympii. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Peloponéské město Olympie proslulo jako rodiště olympijských her, ale ve starověku bylo také jedním z nejposvátnějších míst v celém Řecku. Roku 470 před naším letopočtem se zde začal stavět chrám zasvěcený vládci bohů Diovi. Když byl tento svatostánek o 15 let později dokončen, patřil k největším na světě – byl více než 64 metrů dlouhý a 18 metrů vysoký. Stále mu však něco chybělo a skutečným divem světa se stal až díky sochaři jménem Feidiás. Umělec, který se v antické společnosti proslavil prací na athénském Parthenónu, dostal za úkol stvořit sochu, jakou svět neviděl. Dokončena byla roku 433 před naším letopočtem a představovala Dia sedícího na trůnu. Kdyby se 12 metrů vysoký kolos, který zabíral celou šířku chrámové lodi, mohl postavit, zbořil by strop. Feidiás při práci použil ty nejvzácnější materiály. Trůn z cedrového dřeva byl vykládaný ebenem a drahými kameny. Samotný Zeus byl vyřezán ze slonoviny, vlasy a roucho měl ze zlata a oči se mu leskly vzácnými drahokamy. V jedné ruce držel žezlo s orlem, který symbolizoval božskou sílu, a ve druhé sochu Niké, bohyně vítězství. Ohromení lidé se majestátnímu Diovi klaněli celých osm staletí. Poté sochu, která byla přestěhována do Konstantinopole, spálili fanatičtí křesťané, kteří nestrpěli pohanské modly…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá Diovu sochu, kterou od anglického opisu THE STATUE OF ZEUS AT OLYMPIA odděluje závěs. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
7.990 Kč
(1 ks skladem)