Zlatá mince Operace Anthropoid - Lidice a Ležáky

Červen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Operace Anthropoid - Lidice a Ležáky
Zlatá mince Operace Anthropoid - Lidice a Ležáky

Poslední zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vychází u příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, připomíná tragické osudy obyvatel Lidic a Ležáků.

Jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha se v protektorátu Čechy a Morava rozpoutal krvavý teror. Raziím a popravám navzdory se však Němcům nedařilo útočníky dopadnout. Rozhodli se proto porobený národ zastrašit a pro demonstraci síly si vybrali místo jménem Lidice. Do středočeské vsi dovedl gestapo jeden nevinný milostný dopis, který se zdál být stopou vedoucí k atentátníkům. Přestože se podezření záhy rozplynulo, představitele Třetí říše tato skutečnost nezajímala. Ráno 10. června 1942 popravčí čety zastřelily téměř dvě stovky lidických mužů. Zbývající obyvatele pak čekal ještě krutější osud. Dvě stovky žen byly poslány na smrt do koncentračních táborů a přes osmdesát dětí bylo zavražděno výfukovými plyny – ušetřeno jich bylo pouze několik a ty byly poslány na převýchovu. Utrpení však stále ještě nebyl konec – o 14 dní později, 24. června 1942, nacisté své běsnění zopakovali v osadě Ležáky na Chrudimsku, kde se ukrývala výsadkářská vysílačka. Všech třiatřicet dospělých obyvatel Ležáků bylo zastřeleno, jedenáct dětí bylo posláno do plynové komory a dvě byly určeny k poněmčení. Obě obce měly být navždy vymazány z mapy i z historie. To se však nestalo a jejich oběť nesmí být nikdy zapomenuta…

Medailér Petr Patka, DiS., se při tvorbě reverzní strany mince inspiroval pietními místy obou vyhlazených obcí. Lidické sousoší, které je pomníkem věnovaným dětským obětem války, propojil s křížem z ležáckých náhrobků. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, pak připomíná osud československých výsadkářů, kteří ukončili tyranii Reinharda Heydricha, a jejich spolubojovníků, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Nezapomeňte, že kompletní sbírku mincí, které vyprávějí příběh legendární operace Anthropoid, si můžete uložit do sběratelské etue.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Au_OA_Lidice_a_Lezaky_proof_etue_1
2022_10_NZD_Au_OA_Lidice_a_Lezaky_proof_etue_2
2022_10_NZD_Au_OA_Lidice_a_Lezaky_proof_etue_3