Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha
Zlatá mince Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha

Třetí zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie, která vychází u příležitosti 80. výročí operace Anthropoid, připomíná atentát na Reinharda Heydricha.

Reinhard Heydrich
byl po Adolfu Hitlerovi a Heinrichu Himmlerovi třetím nejvýše postaveným mužem Třetí říše. Prominentní nacista se stal architektem holokaustu a zastával množství vysokých funkcí, ke kterým roku 1941 přidal zastupujícího říšského protektora protektorátu Čechy a Morava. Jeho úkolem v okupované zemi bylo řešení problematické české otázky – jinými slovy zlomení a podrobení si vzpurného národa. Nejprve se zaměřil na českou elitu – stovky lidí byly popraveny, tisíce uvrženy do koncentračních táborů. Heydrichovo počínání vzbudilo u představitelů československého zahraničního odboje zděšení. Bylo třeba jednat dříve, než doma nezbude nikdo, kdo by se okupantům postavil na odpor. Úkol zastavit řádění tyrana připadl dvěma parašutistům, kteří byli vysazeni na území protektorátu a 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovu limuzínu. Gabčíkův samopal sice selhal, ale Kubišova plastická trhavina vykonala své. Protektor byl těžce raněn střepinou a 4. června 1942 zemřel na následky infekce. Oba atentátníci se spolu s dalšími výsadkáři působícími v Praze ukryli v chrámu Cyrila a Metoděje, kde je zastihla zrada z vlastních řad. Nevzdali se, svedli svůj poslední boj a stali se nesmrtelnými hrdiny…

Medailér Petr Patka, DiS., se při tvorbě reverzní strany mince inspiroval scénou z proslulého československého filmu Atentát z roku 1964. Heydrichovým kabrioletem značky Mercedes-Benz otřásá výbuch a protektor v agónii svírá své zranění. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, pak připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
17.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Au_OA_Atentat_na_Heydricha_proof_etue_1
2022_10_NZD_Au_OA_Atentat_na_Heydricha_proof_etue_2
2022_10_NZD_Au_OA_Atentat_na_Heydricha_proof_etue_3