Zlatá mince Hrad Karlštejn

Duben 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Hrad Karlštejn
Zlatá mince Hrad Karlštejn

Další českou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je hrad Karlštejn.

Když se Karel IV. ujal vlády, české země byly zanedbané a v troskách. Bezútěšnou situaci se rozhodl řešit – nechal budovat kostely, kláštery, lázně, vinice, univerzitu, a aby posílil moc panovníka, po celé zemi zakládal královská města a královské hrady. Výjimečné postavení získal Karlštejn. Tento hrad měl být zprvu soukromým reprezentačním sídlem českého krále a římského císaře, ale s postupem času se jeho účel změnil. Karel IV. se ho rozhodl využít jako klenotnici – nedobytnou pevnost k ochraně vladařských insignií a svatých relikvií z celé říše. Není divu, že se významný a zároveň půvabný hrad stal častým námětem pohlednicové tvorby. „I když byly první litografické pohlednice z konce 19. století vydávány ve velkém množství, patří ke sbírkově cenným předmětům,“ vysvětluje znalec pohlednic Pavel Vursta.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Kristýny Šánové, DiS., předkládá pohled na hrad z podhradí od jihozápadu. Kompozici dotváří opis KARLŠTEJN. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2022.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.

 Autor: Kristýna Šánová, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Hrad_Karlstejn_proof_1
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Hrad_Karlstejn_proof_2
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Hrad_Karlstejn_proof_3
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Hrad_Karlstejn_proof_4
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Hrad_Karlstejn_proof_5