Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd

Duben 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd
Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd

Čtvrtým dobrým duchem, kterému patří zlatá medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Jeseníků jménem Praděd.

Jeseníky jsou drsným pohořím a s místními horaly, kteří z hlubin země dobývali zlato, stříbro a železo, se život nemazlil. Na světě neměli nikoho, kdo by se jich zastal, a tak se jeden z nich rozhodl, že po smrti neodejde na věčnost. Místo toho zůstal ve světě živých a stal se dobrým duchem, který se staral o všechny budoucí generace. Vděční horalové svého obětavého prapředka nazvali Pradědem a stejné jméno od nich dostala i nejvyšší hora Jeseníků, která byla jeho sídlem. Spravedlivý duch od té doby štědře odměňoval dobré lidi a zlé nemilosrdně trestal. Chránil vzácné poklady ukryté pod zemí, ale také všechny lesy a zvěř, která v nich žila. Toho, kdo ubližoval němým tvářím, za trest zaklel do podoby týraného zvířete. Ne nadarmo se říká, že mnohá zvířata v Jeseníkách mají lidskou duši…

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na přírodu Jeseníků s vysílačem a rozhlednou v pozadí. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – PRADĚD – JESENÍKY. Reverzní straně pak vévodí duch Praděd v podobě mohutného starce s dlouhým bílým vousem, hornickou halenou, kladívkem a kahancem.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.


Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(100 ks)
39.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_Au_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_1
2022_Au_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_2
2022_Au_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_3