Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu

Třetím ze sedmi divů starověkého světa je Artemidin chrám v Efesu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.

Artemidin chrám, který stál ve městě Efesos na pobřeží Malé Asie,
byl s délkou 110 metrů a šířkou 55 metrů největším řeckým chrámem a jednou z největších staveb své doby. Ohromující byla nejen velikost chrámu, ale také jeho sochařská výzdoba. Mohutné iónské sloupy v předních řadách dvojité vnější kolonády byly ozdobeny plastikami, které alegoricky zobrazovaly slavné činy bohů a hrdinů. Svatyni uvnitř chrámu vévodilo překrásné zpodobení bohyně Artemis – socha vytvořená ze zlata, stříbra, ebenu a černého kamene byla ozdobena drahokamy. Většina z nás si pod jménem Artemis vybaví patronku lovu, ale protože byla také bohyní přírody a plodnosti, měla její socha mnoho ňader. Svatostánek však nesloužil pouze k náboženským účelům, ale také jako místo obchodování, setkávání a pořádání slavností či sportovních her.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá vyobrazení Artemidina chrámu, které vychází mimo jiné z dobových mincí. Anglický opis uvádí THE TEMPLE OF ARTEMIS AT EPHESUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Každá mince je zatavena do speciálního balení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
7.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_Artemidin_chram_v_Efesu_proof_obal_1
2022_5_NZD_Au_Artemidin_chram_v_Efesu_proof_obal_2